no en

Rjukanbanen

Kulturverndagene: Gratis togtur og levende kulturarv på Rjukan

Kulturverndagene: Gratis togtur og levende kulturarv på Rjukan
Rjukanbanen. Foto: T. Wacko

Rjukanbanen inviterer publikum til gratis togturer, åpne hus og Museumsrunden med unike møter med norsk industri- og kulturarv under Kulturverndagene 6., 8. og 10. september.

Årets tema, «Kulturarv i fare», setter en særlig aktuell ramme rundt arrangementene og det pågående arbeidet med å ta vare på Rjukanbanens fredede anlegg og materiell.

I første halvdel av september inviteres publikum til opplevelser både på skinner og langs banen. Her blir det gratis togturer mellom Rjukan og Mæl, historier fra banen og stasjonene og mulighet til å komme tett på arbeidet med å bevare og bruke Rjukans kulturarv.

Søndag 6. september blir det dessuten åpen dag på Rjukan stasjonsområde, med åpne hus, aktiviteter og opplevelser for store og små.

Gratis togturer mellom Rjukan og Mæl

Søndag 6., tirsdag 8. og torsdag 10. september settes det opp gratis togavganger mellom Rjukan og Mæl.

Publikum kan vente seg historier underveis, både på toget og på stasjonene. På Mæl får besøkende også anledning til å høre mer om håndverkernes arbeid med Rjukanbanen og Tinnsjøfergene.

Det blir mulig å gå av og på toget på Ingolfsland stasjon.

For å ta hensyn til reisende med allergi er det ikke tillatt å ha med hund om bord på toget.

I forbindelse med togtilbudet blir det også lunsjkafé på Mæl stasjon.

Togbillett. Foto: T. Wacko / NIA
Tog på Rjukanbanen - Gaustadtoppen i bakgrunnen
Tog på Rjukanbanen. Foto: NIA
Rjukanbanen. Foto: Toreid

Søndag 6/9: Åpen dag og Museumsrunden på Rjukan

Søndag 6. september er det åpen dag på hele Rjukan stasjonsområde fra kl. 10.30 til 16.30 I samarbeid med Rjukanbanens Venner holdes lokstallen åpen, og publikum kan komme tett på både materiell, frivillig arbeid og det pågående bevaringsarbeidet.

NIA stiller med håndverker, arkivar og samlingsforvalter. Publikum kan blant annet få innblikk i arbeidet som foregår i snekkeriet, møte håndverkerne og se noen av museets samlinger og historiske gjenstander.

Gjennom dagen inviteres publikum med på Museumsrunden, en oppdagelsesreise mellom ulike aktiviteter og formidlingsposter på området.

Rjukanbanen. Foto: Gary Payton

Snekkerverkstedene på Støpen

I snekkerverkstedene blir det mulig å møte håndverkerne og få et innblikk i arbeidet som foregår. Her vil det også bli presentert prosjekter knyttet til Håndverksinstituttets takrytterprosjekt.

Rjukan videregående skole deltar med byggfags elevprosjekt høsten 2026.

Inngangen og foajeen på Støpen

Ved Støpen blir det informasjon om NIAs drift og aktiviteter, samt om lokstall og stasjonsområdet.

Publikum kan også oppleve en digital bildevisning med historiske fotografier og materiale knyttet til Fotosamlingenes frivillighetsprosjekt.

I tillegg presenteres nytt innhold i samlingene, blant annet uniformer og utstyr fra Rjukanbanen, og det blir mulig å få et innblikk i det historiske arkivet.

Lokstallen og Vognhallen: Omvisninger og historisk materiell

Det blir jevnlige omvisninger på området, med tur inn i vognhallen hver time. Her oppbevares Rjukanbanens fredede materiell, blant annet elektriske lokomotiver, gods- og passasjervogner, og flere historiske rariteter.

Kulturverndagene på Rjukanbanen skal gi publikum mulighet til å oppleve kulturarven på nært hold, både gjennom togreisen, møtene med menneskene som arbeider med bevaring, og Museumsrunden gjennom ulike deler av Rjukans levende industrihistorie.

Rjukanbanen. Foto: Gary Payton